Σάββατο 25 Φεβρουαρίου 2017

ΜΕΓΑΛΗ ΤΙΜΗ ΓΙΑ ΤΗ ΘΗΒΑ ΜΑΣ

ΜΕΓΑΛΗ ΤΙΜΗ ΓΙΑ ΘΗΒΑ ΤΟ ΑΣΤΕΡΙ ΜΑΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛΙΔΗΣ ΣΤΗΝ ΕΘΝΙΚΗ ΟΜΑΔΑ ΠΑΙΔΩΝ U17.

Τόσο η Εθνική ομάδα Παίδων U17 της Ελλάδας όσο και της Κύπρου προετοιμάζονται για τη συμμετοχή τους στον Elite Round του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος 2017.
Τα αντιπροσωπευτικά συγκροτήματα των δύο χωρών έδωσαν δύο φιλικούς αγώνες στην Κύπρο και αναδείχθηκαν ισόπαλα και στα δύο ματς με το ίδιο τελικό αποτέλεσμα (1-1).
Το πρώτο φιλικό της Τρίτης (21/2)
Την Τρίτη η Εθνική Παίδων αναδείχτηκε και ισόπαλη 1-1 στο φιλικό αγώνα εναντίον της Κύπρου στην Πάφο.
Η Κύπρος πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 75′ με δυνατό διαγώνιο σουτ του Δημήτρη Τουμάζου. Τρία λεπτά αργότερα (78′), η ομάδα του Βασίλη Γεωργόπουλου “αντέδρασε” και έκανε το 1-1 με πλασέ του Βασίλη Δεδίδη.
ΚΥΠΡΟΣ (Γ. Οκκάς): Πιττάτζιης, Σεργίου (41′ Σωκράτους), Καραγιάννης, Μιχαήλ, Ιωάννου (Κωστή), Λουκά (65′ Πικής), Γερολέμου (65′ Κατσαντώνης), Ραουνάς (41′ Χριστοδούλου), Σιέλης (55′ Ανδρέου), Γενεθλίου, Ανδρέου (55′ Τουμάζου).
ΕΛΛΑΔΑ (Β. Γεωργόπουλος): Τσιμόπουλος, Μαρτίνης (67’ Μωραϊτάκης), Μιχαηλίδης, Ατζούλας, Λυρατζής (41’ Εμμανουηλίδης), Μαυρουδής (67’ Δεδίδης), Ντουμάνης (41’ Παπαδόπουλος), Αλεξανδρόπουλος (41’ Βουτσάς), Μελιόπουλος, Βράκας (41’ Κατσούκης), Χριστόπουλος (67’ Τσερεγκώφ).
Το δεύτερο φιλικό της Πέμπτης (23/2)
Μετά από ένα αμφίρροπο αγώνα σήμερα, οι Εθνικές ομάδες Παίδων U17 της Κύπρου και της Ελλάδας ήρθαν ισόπαλες 1-1 σε φιλικό αγώνα στα Κούκλια.
Έγινε ένα ανοικτό παιχνίδι μεταξύ δύο ισοδύναμων ομάδων. Η Ελλάδα ήταν καλύτερη στο πρώτο ημίχρονο αλλά στο δεύτερο, η Κύπρος ανέλαβε την πρωτοβουλία και έπαιξε καλύτερα. Σε γενικές γραμμές, το τελικό 1-1 κρίνεται δίκαιο.
Η Ελλάδα προηγήθηκε με κοντινό πλασέ του Βασίλη Δεδίδη στο 73' και ισοφάρισε η Κύπρος με πέναλτι του Παναγιώτη Λουκά στις καθυστερήσεις. Το πέναλτι το κέρδισε ο ίδιος σε ανατροπή του από τον τερματοφύλακα της Ελλάδας Νικοπολίδη.
ΚΥΠΡΟΣ (Γ. Οκκάς): Κ. Κωνσταντίνου, Κ. Σεργίου (65' Γ. Ανδρέου), Ε. Ανδρέου (50' Α' Μιχαήλ), Δ. Τουμάζου (50' Ν. Ραουνάς), Μ. Ιωάννου (62' Μ. Γενεθλίου), Γ. Γερολέμου (Α. Κατσαντώνης), Μ. Χριστοδούλου (41' Κ. Ηλία), Χ. Σωκράτους (41' Κ. Καραγιάννης) , Χρ. Σιέλης, Ι. Πικής (50' Π. Λουκά), Ι. Κωστή.
ΕΛΛΑΔΑ (Β. Γεωργόπουλος): Ι. Νικοπολίδης, Σ. Αλεξανδρόπουλος, Γ. Αντζούλας, Α. Γκαργκαλατζίδης, Δ. Εμμανουλλίδης, Χ. Κατσούκης, Ε. Λυρατζης, Α, Μαρτίνης, Δ. Μελιόπουλος, Ι. Μιχαηλίδης, Ε. Χριστόπουλος. Έπαιξαν και οι: Μωραϊτάκης, Βουτσάς, Παπαδόπουλος, Τζέρεκοφ, Βρακάς, Ντουμάνης, Μαυρουδής, Δεδίδης.