Τετάρτη 9 Οκτωβρίου 2013

ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΕΙΔΥΛΛΙΑΚΟΥ-ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΠΕΛΟΠΙΔΑΣ 07-10-2013

• ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΕΙΔΥΛΛΙΑΚΟΥ- ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΠΕΛΟΠΙΔΑ 2-1

Οι βετεράνοι ποδοσϕαιριστές του Ειδυλλιακού ύστερα απο ένα δυνατό και συναρπαστικό μάτς, στον πρώτο αγώνα της χρονιάς που έδωσαν στο δημοτικό γήπεδο Βιλλίων, αντιμετώπισαν τους ομολόγους του Πελοπίδα Θήβας τους οποίους κέρδισαν –δύσκολα-με 2-1.
    Ο αγώνας ήταν μοιρασμένος στο πρώτο μισό, με τον Ειδυλλιακό να έχει περισσότερες ευκαιρίες να σκοράρει κυρίως με τον Νίκα και τον Δήμο. Τελικά κατάϕερε να προηγηθεί με πολύ όμορϕο ϕάουλ-γκόλ του Τιπτηρή στο 25ο λεπτό (ϕωτό). Η ομάδα του Πελοπίδα αντέδρασε άμεσα χωρίς όμως να καταϕέρει να παραβιάσει την εστία του Τσιτίνη μέχρι τη λήξη του πρώτου 45λέπτου.
    Το β’ ημίχρονο άρχισε με τους ϕιλοξενούμενους να πιέζουν για την ισοϕάριση καταϕέρνοντας να ϕέρουν το παιχνίδι στα ίσια στο 59ο λεπτό με ϕάουλ-γκόλ αλά Πανένκα, του εκ των κορυϕαίων Μπαλόκα. Οι γηπεδούχοι ανέλαβαν ξανά την πρωτοβουλία των κινήσεων και εκμεταλλευόμενοι την κούραση των –χωρίς αλλαγές- ϕιλοξενουμένων, πίεσαν ασϕυκτικά τα καρέ του Δαγδαλένη σταματώντας όμως σε δύο περιπτώσεις (Μπόϕος 65ο & Δήμος 70ο). στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του. Ο παρ’ ολίγον μοιραίος παίκτης του αγώνα Νίκας, έλυσε τελικά τον «γόρδιο δεσμό» για τους Βιλλιώτες στο 75ο λεπτό σκοράροντας με κοντινή προβολή ύστερα από ασταθή απόκρουση του γκολκίπερ του Πελοπίδα.

Διακριθέντες παίκτες για τις δύο ομάδες οι: Τιπτηρής, Δήμος, Μπότσης, Μπόϕος και οι Κουτρουμάνος, Μάνθος, Πανταζής, Μπαλόκας, Τσώλης
    Διαιτήτευσε ο Δημητρακόπουλος. Γιατρός του αγώνα ήταν ο Αντώνης Ιωάννου.
    ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΕΙΔΥΛΛΙΑΚΟΥ(προπονητής Αντώνης Σκουλάξινος): Τσετίνης, Λεκίτσας, Μπότσης, Δουδέσης Π, Μεγάλος Ι., Γουναρίδης, Ξανθόπουλος Βάππας, Τιπτηρής, Δήμος, Νίκας.Αγωνίστηκαν και οι: Μεγάλος Θ. Ταμπακάκης, Μπόϕος, Παυλίτο, Τζαβάρας
    ΒΕΤΕΡΑΝΟΙ ΠΕΛΟΠΙΔΑ : Δαγδανέλης, Δελής, Μπάκας, Κουτρουμάνος, Νάσκος, Μάνθος, Κουτσοβασίλης, Στάνζος, Πανταζής, Μπαλόκας, Τσώλης