Πέμπτη 26 Μαΐου 2016

Α.Ο. Θήβα: Πήγε εκεί που το αξίζει. 1-0 τον Ολυμπιακό και στη Γ” Εθνική

Πέρυσι έφτασε στην πηγή και νερό δεν… ήπιε. Φέτος πιο ώριμη δεν άφησε την ευκαιρία να πάει χαμένη. Η Θήβα είναι και μαθηματικά πλέον εκεί που της αξίζει. Στη Γ” Εθνική. Οι πρωταθλητές Βοιωτίας κέρδισαν 1-0 τον Ολυμπιακό Λαμίας και εξασφάλισαν την άνοδο δυο αγωνιστικές πριν το τέλος των μπαράζ. Και τα πανηγύρια ξεκίνησαν στην πόλη της Θήβας για την ολική επαναφορά της ομάδας στα πανελλήνια πρωταθλήματα.

ΘΗΒΑ-ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ 1-0
Η Θήβα εξασφάλισε και μαθηματικά την άνοδό της στη Γ’ Εθνική. Η ομάδα του Γιώργου Λάμπρου επικράτησε του Ολυμπιακού Λαμίας με 1-0 και έφτασε τους 10 βαθμούς. Το γκολ που έδωσε τη νίκη στους πρωταθλητές Βοιωτίας πέτυχε ο Βρέττος στο 12ο λεπτό. Οι νικητές είχαν και δοκάρι με το Γκαράνη.
12′ Σουτ του Βεζιρτζόγλου μέσα από την περιοχή, η μπάλα στο δοκάρι και στην επαναφορά ο Βρέττος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0 για τη Θήβα.
21′ Δυνατό σουτ το Γκαράνη για τη Θήβα, η μπάλα στο δοκάρι.
39’ Εκτέλεση φάουλ του Κουτρομάνου, η μπάλα λίγο πάνω από το δοκάρια Μακρή.
42′ Ο Στυλιανός εκτέλεσε το φάουλ για τον Ολυμπιακό Λαμίας, ο Χαλαστάνης έκανε την προβολή με τη μπάλα να φεύγει άουτ.
47′ Ο Γκαράνης για τη Θήβα πάσαρε στο Βεζιρτζόγλου, αυτός έκανε το σουτ με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
50’ Έγινε ένα μαρκάρισμα στον Καυκιά, ο διαιτητής Βρέσκας υπέδειξε φάουλ, με τους ανθρώπους του Ολυμπιακού Λαμίας να διαμαρτύρονται ότι ήταν εντός περιοχής το μαρκάρισμα.
57′ Ο Τσομπάνης έκανε το πλασέ, ο Δημήτρης Λέντας έκοψε την τελευταία στιγμή σε κόρνερ. Ο Τσουπεής το εκτέλεσε, ο Παναούλης έπιασε την κεφαλιά, με τον Πρέμτση να διώχνει σε νέο κόρνερ.
63′ Ο Βεζιρτζόγλου πάσαρε στον Γκαράνη, αυτός έκανε το σουτ με τους αμυντικούς να διώχνουν την τελευταία στιγμή.
64’ Ο Ολυμπιακός Λαμίας διαμαρτύρεται για πέναλτι πάνω στον Καυκιά.
67’ Σέντρα σουτ του Τσουπεή, σε κόρνερ ο Δελούκας.
81′ Ο Παπαχαραλάμπους πάσαρε στον Τσομπάνη, αυτός όμως σούταρε άουτ.
ΘΗΒΑ (Γιώργος Λάμπρου): Μακρής, Παναούλης, Παπαχαραλάμπους, Ευθυμίου, Ευσταθίου, Καραμπετιάν, Γκαράνης, Τσομπάνης (90’ Δούλος), Βεζιρτζόγλου, Τσουπεής (87’ Κοτώρος), Βρέττος (46’ Ελέζι).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΛΑΜΙΑΣ (Σπύρος Λέντας): Δελούκας, Πρέμτσης, Στυλιανός, Δ. Λέντας, Καλαμάτας, Αντωνίου (72’ Ν. Λέντας), Κουτρομάνος, Χαλαστάνης (82’ Χ. Μπουσάι), Καυκιάς, Ζήσιμος (69’ Σιώτης), Χριστοδούλου.
ΑΕ ΙΣΤΙΑΙΑΣ-ΑΙΟΛΟΣ 5-1
Η ΑΕ Ιστιαίας νίκησε τον Αίολο με το ευρύ 5-1 και χρειάζεται ένα βαθμό στις δυο τελευταίες αγωνιστικές για να εξασφαλίσει την άνοδο. Όλα τα γκολ σημειώθηκαν στο 2ο ημίχρονο, εκεί όπου οι πρωταθλητές Ευρυτανίας κατέρρευσαν. Για τους πρωταθλητές Εύβοιας δυο γκολ πέτυχε ο Αργύρης Στεργίου, από ένα οι Χρήστος Ανέστης και Ηλιόπουλος, ενώ αυτογκόλ πέτυχε ο Φούκας. Οι ευρυτάνες μείωσαν προσωρινά με το Μεταξούλη, ο οποίος είχε και δοκάρι.
ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ
8′ Σουτ του Αντώνη Γοργομάτη για την Ιστιαία, η μπάλα άουτ.
12′ Σουτ του Μακρή έξω από την περιοχή για την Ιστιαία, μπλόκαρε ο Κόκκοτας.
22′ Ο Μακρής για την Ιστιαία βρέθηκε τετ α τετ με τον Κόκκοτα, όμως το σουτ που έκανε έφυγε λίγο άουτ.
26′ Ο Μεταξούλης για τον Αίολο έκλεψε τη μπάλα, πλάσαρε στο δοκάρι και στη συνέχει μπλόκαρε ο Μπιμπάι.
26′ Στην αντεπίθεση η Ιστιαία, ο Μιχαήλ έκανε το σουτ από πλάγια θέση με τη μπάλα να φεύγει λίγο άουτ.
46′ Ο Φούκας με κεφαλιά στέλνει άθελά του τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, ΑΕ Ιστιαίας-Αίολος 1-0.
49′ Ο Αργύρης Στεργίου έκανε το σουτ από το ύψος της περιοχής, στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα και κάνοντας το 2-0 για την ομάδα του Θανάση Γουρνά.
52’ Σουτ του Μιχαήλ, με τον Κόκκοτα να μπλοκάρει.
55′ Ο Αργύρης Στεργίου έκανε το γύρισμα για την Ιστιαία και ο Χρήστος Ανέστης με προβολή έκανε το 3-0.
58′ Ο Μεταξούλης μειώνει σε 3-1 για τον Αίολο.
68’ Ο Μεταξούλης για τον Αίολο βρέθηκε τετ α τετ με το Μπιμπάι, σούταρε, όμως ο γκολκίπερ της Ιστιαίας μπλόκαρε.
75′ Ασίστ του Χρήστου Ανέστη στον Αργύρη Στεργίου και αυτός από το ύψος του πέναλτι έκανε το 4-1 για την ΑΕ Ιστιαίας.
86′ Ο Ηλιόπουλος με ανάποδο ψαλίδι έκανε το 5-1 για την Ιστιαία.
ΑΕ ΙΣΤΙΑΙΑΣ (Θανάσης Γουρνάς): Μ. Μπιμπάι (79’ Καρατσόλιας), Μερκούρι, Τόουρφε, Πανάκης, Αντ. Γοργομάτης, Ηλιόπουλος, Γιουκάι (45’ Αργ. Στεργίου), Τ. Μπιμπάι, Ν. Γοργομάτης, Μακρής (46’ Χρ. Ανέστης), Μιχαήλ.
ΑΙΟΛΟΣ (Γιάννης Φλωράκης): Κόκκοτας, Φούκας, Ζαραβέλης, Μπόνιας, Ράμμος, Στύλα, Μπογδάνος, Τόσκα, Μπουμπουρής, Μεταξούλης, Νικολάου.
Πηγή: starsports
Υ.Γ.  ΚΟΝΤΑ ΣΤΗΝ ΟΜΑΔΑ ΤΗΣ ΘΗΒΑΣ ΗΤΑΝ Ο ΧΡΗΣΤΟΣ ΠΑΡΗΣ(ΤΕΡΜ.) ΚΑΙ Ο ΗΛΙΑΣ ΤΣΕΛΟΣ(ΑΜΥΝ.) ΠΟΥ ΠΑΝΗΓΥΡΙΣΑΝ ΤΗΝ ΑΝΟΔΟ ΣΤΗ Γ'ΕΘΝΙΚΗ ΜΕΤΑ ΑΠΟ 9 ΧΡΟΝΙΑ.

ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ:ΤΑΣΟΣ ΣΟΒΑΤΖΗΣ